Соціальна ініціатива «Вулик Змістів» впроваджується у трьох громадах Івано-Франківської, Львівської та Вінницької областей. Всі вони допомагають внутрішньо переміщеним особам (ВПО) знайти нову домівку або хоча б тимчасовий прихисток, вирішити нагальні потреби облаштування у новій громаді, відновити втрачені змісти і знайти нові. Про те, як живуть «Вулики» і що їм вдалося зробити – у цій публікації.
Коломия Івано-Франківської області
Чотири місяці «Вулик змістів» працює в Коломиї Івано-Франківської області. За цей час команда знайшла поселення для 124 родин ВПО (369 осіб).
Системний підхід до надання допомоги ВПО тут розкривається за низкою напрямів: надання житла, правова допомога, допомога у працевлаштуванні, піклуванні про дітей, налагодження комунікації між переселенцями та місцевою владою та жителями громади, підтримка роботи релокованого бізнесу та багато іншого.
Розпочато розробку процедури забезпечення роботою ВПО на прикладі Коломийської громади за методологією Service Design.
«Ми хочемо радикально збільшити кількість працевлаштувань ВПО в приймаючій громаді за рахунок впровадження людиноцентричної процедури працевлаштування, яка враховує інтереси як працівників, так і роботодавців. Для цього ми сформували команду з представників центру зайнятості, місцевої влади, громадських активістів та місцевих бізнесменів. Спільно вони аналізують існуючі способи пошуку роботи, визначають думки та побажання людей та бізнесу, розробляють алгоритми нових дій і тестують їх у реальних ситуаціях працевлаштування. Наразі вже проведено інтерв’ювання з переселенцями та бізнесом, виокремлені ключові проблеми і потреби у працевлаштуванні, а також побудовані так звані Customer Journey Map – карти бажаного шляху шукача роботи та роботодавця. Попереду – ще етап тестування, щоб віднайти життєздатну та ефективну модель працевлаштування ВПО в приймаючих громадах,» – розповідає програмний директор Мережі правового розвитку Віталій Охріменко.
А ще у громаду завітали волонтери Будуємо Україну Разом – БУР. Спільно з командою «Вулика змістів» вони взялися створювати домівку для поселення ВПО. Загалом передбачається п’ять заїздів БУРу із липня по вересень.
Кам’янка-Бузька Львівської області
«Вулик змістів» у Кам’янці-Бузькій Львівської області розпочинав свою роботу ще в березні зі створення банку житла. Команда об’єднала місцеву владу і жителів Кам’янка-Бузької, Добротвірської, Жовтянецької та Новояричівської громад, а із середини червня і Радехівської. Синхронізувавши спільні можливості, вони змогли оперативно консультувати ВПО щодо поселення, надавати їм правову допомогу, а згодом і психологічну. Загалом із березня допомогли понад 353 родин ВПО (1088 осіб).
«Переселенці знаходили прихисток у школах, училищах, відпочинкових базах. Помешкання надають і жителі громади, – зазначає керівник проєкту Андрій Корбецький. – Однак сьогодні на Львівщині вони більше не можуть знаходитися в освітніх закладах у зв’язку з відновленням навчального процесу. Отож, ми починаємо підбирати інші варіанти жила».
Команда львівського «Вулика» напрацьовує й інші напрями роботи, як от працевлаштування ВПО. Шукають можливості поєднати ці потреби із допомогою у релокації бізнесу. Окрім того, влаштовують інтеграційні заходи для переселенців.
Хмільник Вінницької області
У Хмільнику Вінницької області ще з лютого почали впроваджувати ініціативи, які відповідали на потреби переселенців. Окрім правового консультування, організували пункт роздачі гуманітарної допомоги, який згодом переріс у гуманітарний хаб «Мурашник». Відкрили банк речей. Облаштували простір для роботи із ВПО. А тепер ще й розпочали опікуватися поселенням ВПО. Соціальну ініціативу «Вулик змістів» також втілюють у співпраці з місцевою владою, закріпивши домовленості спільним меморандумом.
Більше про «Вулик змістів»: https://www.facebook.com/vulykzmistiv
Ініціативу реалізує Мережа правового розвитку та її партнерські організації за підтримки Global Giving Fund в межах програми #StandWithUkraine.