Малі логістичні маршрути гуманітарної допомоги для малих громад, постраждалих від бойових дій
Повномасштабна війна росії проти України спровокувала гуманітарну катастрофу в багатьох частинах країни. Досвід Мережі правового розвитку щодо розуміння потреб людей дозволила швидко створити стратегії кризового реагування. Спільно із партнерами та учасниками коаліції “Солідарність та справедливість” та за підтримки People In Need вони допомагають збирати та розподіляти гуманітарну допомогу, підтримують кризове управління, комунікацію між місцевим самоврядуванням, жителями, волонтерами та переміщеними особами.
У центрі уваги
-
громади, які перебувають в блокаді або в тимчасовій окупації на території Київської, Чернігівської, Сумської, Харківської, Луганської, Донецької, Херсонської, Запорізької та Миколаївської областей.
-
вразливі категорії мешканців, зокрема люди старшого віку, багатодітні сім’ї, одинокі матері, сім’ї в складних життєвих обставинах, хворі особи, особи з інвалідністю, вагітні жінки
-
сільська місцевість, куди не доходить гуманітарна допомога
Налагодження логістичних маршрутів гуманітарної допомоги
11 регіональних координаторів згуртували навколо себе понад 100 волонтерів. Всі вони оперативно збирали інформацію про реальні потреби в їжі, ліках і засобах гігієни найбільш вразливих жителів громад. Після надходження, адресно розподіляли допомогу і звітували за роботу аби забезпечити її прозорість
550 тонн гуманітарної допомоги
100 тисяч отримувачів
більше 60 населених пунктів 8 областей
Інклюзивний підхід до задоволення потреб
Окрім харчів, майже 45 тисяч українців /ок отримали набори насіння для вирощування городини
Зруйновані під’їзди до деокупованих сільських громад Сумської та Чернігівської областей порушили ланцюжки постачання. Магазини призупинили роботу, а запаси посівного матеріалу вичерпалися. Одним із способів підтримки жителів, які опинились в такій ситуації, стало забезпечення високоякісним насінням і матеріалами для швидкого ремонту.
У деяких громадах адресний розподіл цієї допомоги поєднували із правопросвітницькою роботою.
“У селі Ігорівка Буринської територіальної громади Сумської області волонтери громадських організацій «Союз Конотопської громади», «Філософія здоров’я» та працівники Конотопського місцевого центру з надання вторинної правової допомоги поширили для 54 домогосподарств продовольчі й насінневі набори й інформаційні матеріали щодо земельних питань в умовах воєнного часу. Чотири із 26 запитів місцевих жителів перенаправили до системи безоплатної правової допомоги, оскільки людям потрібно було звертатися до суду за розв’язання їхніх правових проблем”, – розповіла керівниця антикорупційного напряму ініціативи Валентина Волік.
Бахмутська, Очеретинська, Авдіївська, Вугледарська громади, Селідове та Костянтинівський район Донеччини через постійні обстріли залишилися без комунікацій, зокрема, водопостачання. Аби допомогти місцевим жителям для них було доставлено майже 100 тонн води.
Порушення прав людини, міжнародного гуманітарного права та законів війни
Із початку війни росії проти України та повномасштабного вторгнення, 24 лютого 2022 р., правоохоронці збирають докази воєнних злочинів, які будуть передані до Міжнародного кримінального суду. Лише у Донецькій області відкрито понад 1000 кримінальних справ порушення звичаїв війни. Через обмежені кадрові ресурси правоохоронці не спроможні опрацювати таку велику кількість випадків. Тому їм допомагають правозахисники, активісти /ки в межах різних ініціатив.
Для скоординованих дій на території України визначено 24 округи. За кожною закріплені координатори/ки із документування воєнних злочинів, які збирають докази та заносять до бази даних. Інформацію черпають із різних джерел, зокрема, свідчень місцевих мешканців. Аби вони були максимально повними і жоден злочин не лишився поза увагою важливо залучати до документування місцеву владу та жителів громад.
В межах ініціативи “Малі логістичні маршрути гуманітарної допомоги для малих громад, постраждалих від бойових дій” організовано навчання для 32 активістів та представників місцевої влади із Сумської, Донецької та Луганської областей. Фахівець із документування, що працює в межах глобальної ініціативи “Трибунал для Путіна” по Донецькій області, Тарас Щербатюк навчав інструментам залучення до документування, основам міжнародного гуманітарного права та що вважається воєнними злочинами. За потреби він й надалі консультує і підтримує активістів та представників місцевої влади.
Моніторинг процедур отримання гуманітарної допомоги та її розподілу серед мешканців громад
Збільшення обсягів надання гуманітарної допомоги для порятунку українців /ок, які опинилися на межі виживання, збільшили і значення громадського контролю за її розподілом.
Хоча в Україні зафіксовані спроби притягнути до відповідальності розкрадачів гуманітарної допомоги, однак успішних практик – обмаль. Щоб посилити активістів /ок, які працюють в цьому полі, а також напрацювати діючі алгоритми допомоги, в межах ініціативи “Малі логістичні маршрути гуманітарної допомоги для малих громад, постраждалих від бойових дій” утворено 5 ініціативних груп в Київській, Сумській, Миколаївській, Луганській та Донецькій областях, до яких увійшли понад 25 активістів/ок. Вони пройшли навчання щодо використання ситуативних алгоритмів дій, заповнення форм моніторингу, особливості інструментів фіксації фактів корупції та використовують отримані знання на практиці. В цій діяльності їх підтримують координатори, а також юрист.
“Спільно вони моніторять діяльність гуманітарних штабів, виявлення фактів продажу гуманітарної допомоги, а також які наслідки цього. “Зазвичай відкриті провадження в поліції зупиняються на стадії перевірки фактів і закриваються за відсутності доказів. Це тому, що досі не було напрацьованої цілісної практики реагування правоохоронців. Ми працюємо над тим, щоб створити такий алгоритм із урахуванням законодавчої бази. Ним зможуть користуватися як активісти, так і правоохоронці”, – зазначає Валентина Волік, керівниця антикорупційного напряму ініціативи.