Як «Вулик змістів» допомагає переселенцям на Івано-Франківщині, Львівщині, Вінниччині
09 Сер 2022

Соціальна ініціатива «Вулик Змістів» впроваджується у трьох громадах Івано-Франківської, Львівської та Вінницької областей. Всі вони допомагають внутрішньо переміщеним особам (ВПО) знайти нову домівку або хоча б тимчасовий прихисток, вирішити нагальні потреби облаштування у новій громаді, відновити втрачені змісти і знайти нові. Про те, як живуть «Вулики» і що їм вдалося зробити – у цій публікації.

Коломия Івано-Франківської області

На фото: На початку липня «Вулик Змістів» спільно з ГО «Сила громади» сформували та адресно доставили набори для 30 родин. Склад кожного набору був погоджений з отримувачами відповідно до їхніх потреб. Фото: Назарій Яжинський.

Чотири місяці «Вулик змістів» працює в Коломиї Івано-Франківської області. За цей час команда знайшла поселення для 124 родин ВПО (369 осіб).

Системний підхід до надання допомоги ВПО тут розкривається за низкою напрямів: надання житла, правова допомога, допомога у працевлаштуванні, піклуванні про дітей, налагодження комунікації між переселенцями та місцевою владою та жителями громади, підтримка роботи релокованого бізнесу та багато іншого.

На фото: Перша зустріч-мережування із місцевою молоддю та переселенцями Коломийської громади, на якій напрацьовували ідеї створення майбутнього молодіжного центру. Фото: Назарій Яжинський.

Розпочато розробку процедури забезпечення роботою ВПО на прикладі Коломийської громади за методологією Service Design

«Ми хочемо радикально збільшити кількість працевлаштувань ВПО в приймаючій громаді за рахунок впровадження людиноцентричної процедури працевлаштування, яка враховує інтереси як працівників, так і роботодавців. Для цього ми сформували команду з представників центру зайнятості, місцевої влади, громадських активістів та місцевих бізнесменів. Спільно вони аналізують існуючі способи пошуку роботи, визначають думки та побажання людей та бізнесу, розробляють алгоритми нових дій і тестують їх у реальних ситуаціях працевлаштування. Наразі вже проведено інтерв’ювання з переселенцями та бізнесом, виокремлені ключові проблеми і потреби у працевлаштуванні, а також побудовані так звані Customer Journey Map – карти бажаного шляху шукача роботи та роботодавця. Попереду – ще етап тестування, щоб віднайти життєздатну та ефективну модель працевлаштування ВПО в приймаючих громадах,» – розповідає програмний директор Мережі правового розвитку Віталій Охріменко.

На фото: Знайомство із командою волонтерів Будуємо Україну Разом – БУР на початку липня.

А ще у громаду завітали волонтери Будуємо Україну Разом – БУР. Спільно з командою «Вулика змістів» вони взялися створювати домівку для поселення ВПО. Загалом передбачається п’ять заїздів БУРу із липня по вересень.

Кам’янка-Бузька Львівської області

«Вулик змістів» у Кам’янці-Бузькій Львівської області розпочинав свою роботу ще в березні зі створення банку житла. Команда об’єднала місцеву владу і жителів Кам’янка-Бузької, Добротвірської, Жовтянецької та Новояричівської громад, а із середини червня і Радехівської. Синхронізувавши спільні можливості, вони змогли оперативно консультувати ВПО щодо поселення, надавати їм правову допомогу, а згодом і психологічну. Загалом із березня допомогли понад 353 родин ВПО (1088 осіб).

«Переселенці знаходили прихисток у школах, училищах, відпочинкових базах. Помешкання надають і жителі громади, – зазначає керівник проєкту Андрій Корбецький. – Однак сьогодні на Львівщині вони більше не можуть знаходитися в освітніх закладах у зв’язку з відновленням навчального процесу. Отож, ми починаємо підбирати інші варіанти жила».

На фото: В межах роботи «Вулика змістів» психологиня Зоряна Сторожинська допомогла дітям із родин переселенців покращити навички взаємодії і комунікації. Загалом у липні відбулося три таких тренінги.

Команда львівського «Вулика» напрацьовує й інші напрями роботи, як от працевлаштування ВПО. Шукають можливості поєднати ці потреби із допомогою у релокації бізнесу. Окрім того, влаштовують інтеграційні заходи для переселенців. 

На фото: ВПО можуть отримати консультації щодо поселення чи отримання інших видів допомоги в офісі м. Кам’янка-Бузька або за телефоном 068-320-49-09, який працює 24/7.

Хмільник Вінницької області

 У Хмільнику Вінницької області ще з лютого почали впроваджувати ініціативи, які відповідали на потреби переселенців. Окрім правового консультування, організували пункт роздачі гуманітарної допомоги, який згодом переріс у гуманітарний хаб «Мурашник». Відкрили банк речей. Облаштували простір для роботи із ВПО. А тепер ще й розпочали опікуватися поселенням ВПО. Соціальну ініціативу «Вулик змістів» також втілюють у співпраці з місцевою владою, закріпивши домовленості спільним меморандумом.

На фото: Завдяки  ГО «Знай, щоб жити» гуманітарний центр отримав продукти, які розподілять серед переселенців громади.  Фото ГО «ПРАВО»
На фото: Стратегування команди. Фото: ГО «ПРАВО»

Більше про «Вулик змістів»: https://www.facebook.com/vulykzmistiv 

Ініціативу реалізує Мережа правового розвитку та її партнерські організації за підтримки Global Giving Fund в межах програми #StandWithUkraine.

На фото: Завдяки  ГО «Знай, щоб жити» гуманітарний центр отримав продукти, які розподілять серед переселенців громади.  Фото ГО «ПРАВО»
На фото: Стратегування команди. Фото: ГО «ПРАВО»

https://ldn.org.ua