На Івано-Франківщині активісти допомагають переселенцям знайти житло, відновити бізнес і не тільки
25 Жов 2022

Майже три місяці за підтримки Мережі правового розвитку у Коломиї Івано-Франківської області реалізується ініціатива «Вулик Змістів». Алегорія із бджолярством тут розкривається ще й у розбудові злагодженої системи відповідей на виклики, з якими сьогодні стикаються і громада, і країна. Допомога переселенцям у пошуку житла і поселення, відновлення роботи бізнесу і соціального підприємництва, соціальне згуртування, робота з дітьми – і це ще далеко не повний перелік тих напрямів, які втілюють і мають намір втілити команда «Вулика».

Що їм вже вдалося зробити 

Команда «Вулика Змістів» допомогла знайти прихисток близько 300 родинам вимушених переселенців. На потреби кожної з них активісти намагаються відповісти якнайповніше: надають юридичну і психологічну допомогу, відшукують меблі та техніку, яких не вистачає для облаштування побуту, а ще знаходять, як можна застосувати знання та навички внутрішньо переміщених осіб.

На фото: Для першого прихистку, який відкрився в м. Коломия Івано-Франківської області, «Вулик Змістів» за підтримки партнерів надавав 19 ліжок з ортопедичними матрацами, продукти, обігрівачі тощо. Тут мешкають 50 переселенців. Фото Назарія Яжинського

У співпраці з місцевою владою та партнерськими організаціями вони допомогли облаштувати прихисток для 50 людей. Багато з них втратили і житло, і роботу, потребують нагальної підтримки.

На фото: З початку травня команда «Вулику Змістів» організувала 7 творчих занять для дітей із родин переселенців віком від 4 до 10 років.  Фото: Назарій Яжинський.

У межах ініціативи педагоги активно займаються розвитком творчого потенціалу діток, які потрапили до громади. Вони допомогли вже 50 дітям віком від 4 до 10 років. Артистичні заняття, які проходять щотижня, це своєрідна форма надання психологічної допомоги і для дітей, які вчаться жити в мирному та безпечному середовищі, і для батьків, що теж мають змогу подбати про себе – облаштувати побут, здобути нові професійні навички, відновити здоров’я.

Подією, яка, безумовно, стане поштовхом для розвитку громади, виникнення нових партнерств і згуртування, є воркошоп «Бізнес Змістів», що відбувся в середині травня.

На фото ліворуч: Керівниця проєкту «Вулик Змістів», членкиня ГО «Трикутник» Соломія Зінець-Мацишин, разом із переселенкою.

«Підприємці-переселенці часто – дуже успішні люди, які добре знаються на законах ринку та мають достатньо мотивації, щоб щось створювати. Однак їм зазвичай не вистачає знайомств загалом, а особливо з місцевими підприємцями. Разом вони можуть створити дуже потужну синергію. Сьогодні в Коломиї є багато представників цікавих і відомих бізнесів. Ми вирішили їх залучити як тренерів. Водночас воркшоп дав змогу познайомити одне з одним ширше коло переселених підприємств, створивши своєрідну спільноту», – розповідає керівниця проєкту «Вулик Змістів» Соломія Зінець-Мацишин

На фото: Воркошоп “Бізнес Змістів” для переселених підприємців. Фото: Назарій Яжинський.

Однією з тренерок воркшопу була Катерина Небесна, яка  керує департаментом клієнтського досвіду групи компаній Fozzy, а ще творці компанії Flowin Анна Янковець та Григорій Бердніков. Вони ділились експертними порадами, щодо того, як визначитися з поточними проблемами та шляхами їх вирішення, як підвищити ефективність бізнесу, налагодити виробничі процеси та процеси розробки продуктів і послуг.

Оскільки фінансові ресурси більшості внутрішньо переміщених осіб практично вичерпуються, питання забезпечення оплачуваною роботою ВПО набуває ще більшої актуальності.

На фото: Катерина Небесна, керівниця департаменту клієнтського досвіду групи компаній Fozzy, та Віталій Охріменко, програмний директор Мережі правового розвитку  Фото: Назарій Яжинський.

«Зараз ми допомагаємо провести невелике дослідження потреб роботодавців. Воно допоможе з’ясувати, чого вони очікують від своїх майбутніх працівників, кого шукають, які бар’єри та проблеми існують. Ми вже провели із ними інтерв’ю та узагальнюємо інформацію. Це допоможе в реалізації ще одного «змісту», – говорить програмний директор Мережі правового розвитку Віталій Охріменко. – Допомогти бізнесу відновити потужну команду, а внутрішньо переміщеним особам – реалізувати себе і отримати ресурси. Досвід «Вулика Змістів», який отримали в Коломиї, вже готові поширювати і в інших громадах. Нехай ініціативи матимуть й іншу назву, але міститимуть компоненти комплексного підходу до допомоги людям».

Застосовуючи комплексний підхід до допомоги внутрішньо переміщеним особам, команда «Вулика Змістів» орієнтувалась і на існуючі потреби, і на відчуття. Про те, що вони «правильні», свідчать результати одного із останніх досліджень Фонду Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва, що фокусується переважно на проблемах та запитах внутрішньо переміщених осіб. 

Дослідники зазначають: «Водночас найскладніший етап вирішення потреб переселенців, ймовірно, попереду. В тих переселенців, які наразі не можуть повернутись до місць постійного проживання (тому що там тривають бойові дії або ж вони втратили житло внаслідок бойових дій), закінчуються фінансові ресурси та можливість жити поза місцем постійного проживання і без оплачуваної роботи».

Вирішення цих та інших проблем, що зазначені в рекомендаціях, вже втілює команда на Івано-Франківщині. І має практичні результати, що доводять: свій «Вулик Змістів» має бути в більшості відносно безпечних зараз громад України.

Авторка: Галина Колесник, менеджерка з комунікацій Мережі правового розвитку